Fedezze fel az eszköztárat és a tevékenységeket itt
Lépésről lépésre az eszközkészleten keresztül
1. lépés – Válassz egy fő témát
Válassz ki egy számodra érdekes fő témát, majd kattints az ott szereplő gyakorlatok címére további részletekért. Minden témához találsz egy rövid bevezetőt, ami segíthet a döntésben.
2. lépés – Keress egy gyakorlatot
Találd meg a témán belül azt a gyakorlatot, amely leginkább megfelel az igényeidnek. Minden leírásnál részletes információkat találsz az egyes lépésekről, időtartamról, szükséges anyagokról.
3. lépés – Fedezd fel a kiegészítő anyagokat
Néhány esetben kiegészítő anyagokat is találsz a gyakorlatok leírásaiban, pl. oktatóvideókat, linkeket, amelyek segítségedre lehetnek abban, hogy kipróbáld őket.
Körkörös városi séta
A tevékenység célja, hogy felfedezzük és elemezzük a körforgás jeleit, amelyek mindennapi környezetünkben körülvesznek minket. Ezek keresése a városban lehetővé teszi azt is, hogy új elemeket, részleteket fedezzünk fel benne.
Ez a gyakorlat önmagában egy vegyes tanulási helyzetet teremt, mivel a csoport megszokott terén kívül történik. Alkalmazható egy képzés keretében (például egy délután), de akár előtte is, amikor is a résztvevők előre gyűjtenek a környékről képeket, felvételeket.
Célzott készségek
Várt eredmények
Időtartam
90 perc
Csoportméret
Bármekkora csoporttal végezhető
Kellékek
A város vagy egy környék térképe és csoportonként legalább egy okostelefon.
Üzleti logó tervezése újrahasznosított táskákra
A gyakorlat átfogóan foglalkozik az empátiatérképekkel azonosított 3 fő szükséglettel: kommunikációs, szakmai és önismereti készségekkel. Valójában arra ösztönzi a fiatalokat, hogy a környékük és annak szakmai életének megfigyelésével (felfedező szakasz a városban található valódi logók összegyűjtésével) zökkenőmentes párbeszédet kezdeményezzenek a helyi társadalommal. Ezután a fiatalok kezdeményezik a kommunikációs elemek és hatékonyságuk elemzését a piac szempontjából, míg a kreatív rész arra hívja fel figyelmüket, hogy saját identitásukra és szakmai céljaikra reflektálva pozícionálják magukat ebben a térben. Pontosabban, lehetővé teszi, hogy gyakorolják megfigyelőképességüket, kézügyességüket és a fogadó ország nyelvét. Emellett fejleszti a fiatalok vizuális identitással és interkulturális készségekkel kapcsolatos elemzési készségeit, másrészt az újrahasznosítás (upcycling) és a körforgásos életmód megismertetésén keresztül felhívja a figyelmet a környezetbarát kreatív gyakorlatokra. Végezetül a gyakorlat vegyes tanulási kerete lehetővé teszi, hogy a fiatalok fejlesszék digitális készségeiket a városról készült képek megörökítésével a szakmai élet területén, a képek manipulálásával egy fotógalériában, vagy kollaboratív alkalmazások (pl. Miro Board) használatával.
A logók gyűjtése online vagy önálló tevékenységként is megszervezhető. A résztvevők egyénileg vagy csoportosan fényképezhetnek a saját környékükön vagy bárhol máshol, ahol csak akarnak. A bevezető beszélgetés és a megbeszélés szakasza online is megszervezhető a Miro Board és képernyőmegosztás segítségével, hogy egymás fényképeit megmutathassák a résztvevők.
Célzott készségek
Várt eredmények
Időtartam
120-180 perc
Csoportméret
4-10 fő
Kellékek
Okostelefonok fotók készítéséhez, gyűjtemény különböző típusú logókról (lsd. melléklet), fehér papír, újrahasznosítható vászontáskák, ceruzák, radírok, vonalzók, iránytű, textil, filctollak, szalagok.
Az álmom
A gyakorlat célja az analitikus és vizuális készségek erősítése azáltal, hogy a résztvevők a kollázskészítés technikájával komplex gondolatokat ábrázolnak vizuális formában. Emellett a szociális készségeket is erősíti azáltal, hogy elősegíti az interakciókat, és lehetőséget biztosít a nyilvános beszédre.
A résztvevők online is elkészíthetik kollázsaikat olyan eszközökkel, mint a Conceptboard vagy a Jamboard.
Célzott készségek
Várt eredmények
Időtartam
Min. 60 perc
Csoportméret
4+ fő
Kellékek
Elegendő hely mindenkinek az egyéni munkához; papírlapok, lehetőleg nagy méretben, filcek, ragasztók, ollók, magazinok, újságok, fényképek, képeslapok vagy más, nyomtatott képes anyagok
A körülöttünk lévő tér képe
A résztvevők térképet készítenek környezetükről, hogy azonosítsák az erőforrásokat és erősségeket, amelyek a szülővárosukban gyökereznek, de felhasználhatók a jelenlegi élethelyzetükben.
1. lehetőség részben személyesen: Nagyobb hangsúlyt lehet fektetni az egyéni munkára és a résztvevők lakóhelyének felfedezésére (nem pedig a csoport találkozóhelyére). Az instrukció a workshop elején személyesen történik, majd a résztvevők a saját környékükön végzik a felfedezést, és egy későbbi időpontban találkoznak újra, ahol már a kész térképeiket mutatják meg egymásnak. A résztvevők így maguk nyomtatnak és rajzolnak. Ha nincs lehetőség nyomtatásra, akkor a fényképeket rajzként a térképre lehet másolni.
2. lehetőség, kizárólag online találkozások esetén, akár különböző városokban vagy országokban élők bevonásával: az instrukciókat online kapják a résztvevők, majd önállóan végzik a felfedezést. Újra találkoznak a felfedezés után, szintén online, ebben az esetben pedig digitális térképet is készíthetnek egy olyan platform segítségével, mint a Canva, amely lehetővé teszi számukra, hogy fényképeket töltsenek fel, rajzoljanak vagy más elemeket adjanak hozzá a térképükhöz.
Célzott készségek
Várt eredmények
Időtartam
120 perc
Csoportméret
4+ fő
Kellékek
1 mobiltelefon/fényképező résztvevőnként, nyomtató, A4-es papír (ami alkalmas a festésre), ragasztó, filcek, tollak, ecsetek, festék, kis kövek